A készletek csökkennek és a zsugorodó állomány csak kis mennyiségű kapást tud biztosítani. A WWF közleménye szerint a tavakban, folyókban és óceánokban történő túlhalászat volt az egyik komponens, mely előidézte a masszív biológiai sokszínűség pusztulását a világon. A Living Planet 2020-as közleménye rámutat arra, hogy muszáj változtatni azon az úton, amin járunk, ha el akarjuk kerülni a visszafordíthatatlan változásokat.
„A túlhalászat és annak következményei az egyik főokozója a biodiverzitásbeli veszteségnek az óceánokban” - mondta Prof. Alex Rogers, a Rev Ocean tudományos igazgatója.
Egészséges és produktív óceánra van szükségünk, és ehhez a túlhalászat megszüntetése jelenti a kulcsot.
Mint tudós – folytatta - én az Európai Unió figyelmét hívtam fel arra, hogy az ökoszisztéma alapú halászat kritikus hatással van az óceánok egészségére és a klímaváltozás okozta kapacitásra. Az emberi egészség számára is létfontosságú, beleértve a jövő generációit is.

Csökkentsük a kifogott halak mennyiségét
Az Európai Unióban becsült adatok szerint a túlhalászat közel 38 százaléka az Atlanti-óceán északkeleti részében és a Balti-tengerben történik, míg 87 százaléka a Földközi- és Fekete-tengerben. A szakértők az Európai Uniót vádolják, amiért tavaly hibásan mérték fel a fenntarthatósági pontokat a halászati kvóta szabályozásakor. A túlhalászat megszüntetésének határideje 2015 volt, ennek ellenére 2020-ban a halászati korlát még magasabb lett, mint amit a tudósok javasoltak. Az éves korlátozást 2021-ig fogadták el, az új közleményt pedig az Európai Uniónak és az Európai Parlament tagjainak továbbítják.
Fontos a halászatot ökológiai szempontok alapján szabályozni és meghatározó lépéseket tenni a probléma ellen mielőtt túl késő lenne.

„Most az Európai Uniónak kell gondoskodnia arról, hogy az óceánok egészsége legyen a középpontban, amely segíthet a természeti és a klímaváltozás okozta problémákban – ezáltal végleg pontot kell tenniük a túlhalászat kérdésére - mondta Rebecca Hubbard, az Our Fish programügyi előadója.