A belgrádi kormány utolsó decemberi ülésén elfogadta a mezőgazdaságnak szánt 53 milliárd dináros, azaz 470 millió eurós 2021-es agrárköltségvetés ütemtervét, számolt be róla a szerbiai sajtó. Branislav Nedimović mezőgazdasági miniszter a döntést követően azt nyilatkozta, hogy a nehézségek ellenére biztosítottnak látja a mezőgazdaság idei költségvetését. Mint mondta, a keretből jut a különféle támogatásokra. A termelésösztönző juttatások keveset változnak a tavalyihoz képest, és jelezte, hogy új modellekre is lehet számítani.

Jelezte, hogy márciusban a fiatal mezőgazdasági termelőket is megcélozzák egy ígéretes pályázattal, amihez csak 10 százalékos önrészre lesz szükség. A beruházások 50 százalékát megtéríti az állam, 40 százalékát kedvezményes kölcsönből lehet finanszírozni, és a kötelező önrész csak 10 százalék lesz. Ez a pályázat elsősorban a súlyosabb helyzetben levő területeken élőkre vonatkozik, mint amilyen Szerbia keleti és déli része, és elsősorban mezőgépek és más felszerelések beszerzésére nyújt lehetőséget zöldség- és gyümölcstermesztőknek, valamint állattenyésztőknek.
Nökvekvő termelés
Branislav Nedimović a tavalyi eredményekről szólva elmondta, hogy Szerbia a gyümölcs- és szőlőtermesztésben kiváló évet tudhat maga mögött. Málnából például rekordmennyiséget sikerült értékesíteni külföldön, ráadásul kiváló áron. Körülbelül 1 milliárd euró értékben szállítottak külföldre Szerbiából zöldségfélét és gyümölcsöt.
Az agrártárca vezetője elmondta, hogy folynak a tárgyalások az Európai Bizottsággal az IPARD-3 programról. Az Európai Unió Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Előcsatlakozási Programjának eszközeit elsősorban falufejlesztésre fordítják. A miniszter megítélése szerint a megbeszélések előreláthatólag júliusig tartanak, a tervek megvalósítása 2022-ben kezdődhet meg.

Sikeres volt a Prosperitati Aalapítvány földvásárlási pályázata
Ötödik éve zajlik a vajdasági magyarság szülőföldön maradását segítő gazdaságfejlesztési program, és 2020-ban csaknem 3 milliárd dinár (1 RSD = 3,0751 HUF) értékben vásárolhattak termőföldet a délvidéki magyar gazdák a Prosperitati Alapítvány támogatásával – ismertette a június 17-én közzétett földvásárlási pályázat eredményét az év végén Pásztor István.
A 455 tavalyi pályázó 789 millió dinár, azaz 2,4 milliárd forint támogatásban részesült, és velük 1058-ra emelkedett a földvásárlásra sikeresen pályázók száma, ismertette a politikus. Elmondta, hogy a pályázók számát, a megvásárolt föld területét és értékét figyelembe véve körülbelül akkora teljesítményt jelent a tavalyi, mint az előző pályázati köröké összesen. Ez azt jelenti, hogy az előző évek földvásárlási teljesítményét tavaly sikerült megduplázni.
Ugyanis aki földet vásárol, az hosszú távon gondolkodik, és ott képzeli el a jövőjét, ahol a földet megveszi. Ezzel pedig azt üzeni, hogy ragaszkodik a szülőföldjéhez, tette egyértelművé a délvidéki magyar politikus. Elmondta továbbá, hogy tavaly harminc önkormányzat területéről nyújtottak be támogatási igényt. Az alapítvány nyolc pályázati kiírást jelentetett meg 2020-ban, amelyekre 1134-en pályáztak eredményesen. A pályázatokra jóváhagyott 3,23 milliárd dináros támogatásnak köszönhetően 8,2 milliárd dinár összértékű befektetés valósulhatott meg.
Folytatódik a támogatás

Ennek a kiírásnak a keretében a 100 ezer és 9 millió euró közötti összértékű fejlesztéseket támogatják.
Magyar Levente hangsúlyozta, hogy a szerbiai magyarság megerősítése érdekében kezdeményezett munka a járvány ellenére sem szünetelt, semmilyen szempontból nem szenvedett késedelmet, annak ellenére sem, hogy a gazdaság és az államok költségvetése is kárát látta és látja a pandémiának. A Prosperitati Alapítvány közreműködésével megvalósuló gazdaságfejlesztés 2020-ban is a korábbi évekéhez hasonló lendülettel zajlott, húzta alá a miniszterhelyettes, egyúttal kijelentve, hogy Magyarország költségvetése továbbra is lehetővé teszi a vajdasági magyar gazdák és vállalkozók fejlesztési elképzeléseinek anyagi támogatását.
