A méz magvakkal, fűszerekkel való keverése megsokszorozhatja gyógyhatását illetve növelheti az élvezeti értékét.
Méhészet
Brexit: zűrzavaros brit méhimport
Évtizedek óta importálnak méheket az Egyesült Királyságba melegebb éghajlatú országokból, hogy feltöltsék a szigetországi állományt. A brexit következtében azonban a méhek importálása tiltottá vált.
A magyar háztartások mézfogyasztási és vásárlási szokásai
A Szent István Egyetem Mezőgazdaság és Környezettudományi Kar szakképzett méhész levelező szakán szakdolgozatot készítettem. Címe: A méhész szakma státuszának és megítélésének hatása a mézfogyasztásra. Belső témavezetőm az Üzleti Tudományok Intézete Gazdaság- és Társadalomtudományi Karról dr. Lehota József DSc. Professor emeritus volt.
Lítium-klorid: új vizsgálatok - harc az atkák ellen
Az atka elleni küzdelemben évek óta ígéretesnek tűnő vegyület hatásairól a közelmúltban két közlemény jelent meg.
Az ózonkezelés előnyei a méhészetben
Az ózont az egyik leghatékonyabb fertőtlenítő, gombaölő szerként tartják nyilván, hogy miként lehet alkalmazni a méhészetben, kiderül a Méhészet szaklap februári számából. Emellett írunk a magyar háztartások mézfogyasztási szokásairól, új rovarunkban bemutatkozik Szomor Balázs, ifjú méhész, és befejező részéhez érkezett "Méhekkel a koronavírus ellen" című cikksorozatunk.
Ha számszerűsíteni kell: 34 milliárd dollárt érnek az amerikai méhek
A rovar beporzók gazdasági értéke 2012-ben 34 milliárd dollár volt az Egyesült Államokban, ami jóval magasabb, mint azt korábban gondolták - állítják a Pittsburghi Egyetem és a Penn State Egyetem kutatói. A csoport azt is megállapította, hogy a rovar beporzókra gazdaságilag leginkább támaszkodó területek ugyanazok a területek, ahol a beporzók élőhelyének minősége gyenge.
Petíció egy méhbarát mezőgazdaságért és az egészséges környezetért
A "Mentsük meg a méheket és a gazdákat" elnevezésű európai polgári kezdeményezéssel egy fentartható mezőgazdasági modell támogatására szólítják fel a természetvédők az Európai Bizottságot.
Fenntartható méhegészségügyi jó gyakorlat 6.
Elkészült egy érdekes tanulmány az Európai Unió Horizon 2020 elnevezésű kutatás és fejlesztés programjából támogatva, mely a fenntartható méhegészségügyi jó gyakorlatról szól. 5 ország 6 egyeteme vett részt a munkában, melyet most közreadunk. A tanulmány előző részeiben a varroózisról, a vírusokról, az amerikai- és európai költésrothadásról olvashattunk. Most következzen a nozéma.
A koronavírus fertőzés első tüneteinél csökkenthető a korokozók mennyisége: javaslatunk propolisz és méz
Egy friss magyar kutatás megerősítette, hogy a koronavírus okozta tüdőgyulladás két szakaszban megy végbe. A kutatók következtetése és javaslata szerint a betegség súlyosbodásának a kockázatát jelentősen mérsékelheti minden olyan, a felső légutakban alkalmazható szer, mely közvetlenül a nyálkahártya felszínén csökkenti a vírusmennyiséget.
A kristályosodástól még ehető
Gyakran visszatérő kérdés a mézfogyasztók körében, hogy mi az oka annak, ha a megvásárolt folyékony méz állaga idővel megváltozik – szilárddá válik, bekristályosodik az üvegbe. Vajon miért történik ez? Tehet-e erről a méz termelője? Milyen hatással van ez a méz minőségére?
Méhecske hotelekkel védhetjük a beporzó rovarokat
A magányosan élő méhek és darazsak szaporodását segítő természetvédelmi eszközök, "méhecske hotelek", vagy más néven "darázsgarázsok" elhelyezésére biztat a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
Mindig örömmel méhészkedve
Kovács Csabát kérdeztem arról, hogyan emlékszik vissza az első méhészettel töltött éveire. „49 éves vagyok” – kezdte Csaba. - „Bátán élek, jelenleg egy mezőgazdasági vállalkozónál dolgozom, közel 400 hektáron gazdálkodunk.” Ismerjük meg a „Kezdő méhesről-méhesre” rovatunk méhészét!
A méhek télen sem alszanak
A hosszabb meleg időszakokkal tarkított téli időjárás előcsalogatja a méheket is. Nagy utakra még nem merészkednek, de a kaptárak körül több helyen megindult a mozgásuk. A téli méhrepülés alapvetően nem baj, mert így a méhek meg tudnak szabadulni a kirepülés folyamán a testükben hetek óta felgyülemlett bélsaruktól, de a kiegyensúlyozatlan idő a méheknek nem jó.
Higiénikus méhcsalád
Nem úgy méhészkedünk már, ahogy nagyapáink! – ez szinte minden hazai méhészre igaz. Még azokra is, akik „beleszülettek a méhesbe” és csak picit változtattak a még gyermekkorban „beégett” szokásokon. De vannak, akik olyan alapvetően új technológiai fogást alkalmaznak, melyre az „ősök” nem is gondoltak.
Így lesz hatékony az atkakezelés: kontroll, protokoll, b-terv (3. rész)
Egy tavaszi atkakezelési protokoll: a használt és ismert szerek ismeretében mindenkinek magának kell létrehoznia atkakezelési protokollját. Ezúttal saját tavaszi protokollomat és ellenőrzési táblázatomat mutatom be a teljesség igénye nélkül, jelezve, hogy kizárólag olyan szert alkalmazzunk, melyet jól ismerünk.